Codzienność,  Szukanie pracy

Jak przetrwać okres próbny

Udało się! Pracodawca dostrzegł Twój potencjał. Pierwsza umowa podpisana. Jeżeli to umowa o pracę, najprawdopodobniej obowiązuje przez trzy miesiące, które będą Twoim okresem próbnym. Jak sprawdzić się w tym trudnym czasie próby? Przecież nic nie umiesz?! Czy może od razu zacząć szukać nowego pracodawcy? Bez paniki, są duże szanse, że wszystko będzie dobrze!

Pracodawca widział Twoje CV

…co oznacza, że zdaje sobie sprawę z faktu, że nie masz doświadczenia. Z tego powodu raczej na cuda się nie nastawia. Prawdopodobnie dostrzegł w Tobie potencjał do nauki, wykorzystaj więc tę szansę i postaraj się jak najlepiej wdrożyć w nową rolę. Nie popadaj we frustrację, jeśli jesteś najmniej kompetentną osobą w biurze – będąc początkującym, masz do tego pełne prawo. Nie masz natomiast prawa nie robić postępów. Chyba, że pracodawcy desperacko brakuje rąk do pracy i nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że Twoja umowa mogłaby nie być przedłużona. Ale po pierwsze, tego nigdy nie wiadomo, a po drugie – jeśli nie planujesz się rozwijać, to może od razu daj sobie spokój z IT i zajmij się na przykład profesjonalnym oglądaniem telenowel.

Pytaj!

To prawdopodobnie najważniejsza porada dla osób rozpoczynających karierę.

P Y T A J !!! Pytaj, dopóki nie będzie jasne!

Może się zdarzyć, że nie będzie to łatwe, jeśli trafisz do zespołu typowych nerdów, których podstawki pod monitory mają lepiej rozwinięte umiejętności społeczne niż ich właściciele. Możesz wtedy odnieść wrażenie, że tylko zawracasz im głowę i nikt nie ma czasu ani chęci Ci pomóc. To problematyczna sytuacja, zwłaszcza jeśli jesteś osobą o skłonnościach do nieśmiałości. Jednak nie możesz doprowadzić do tego, że nie masz co robić, albo przeciwnie – masz jakieś zadanie, a siedzisz jak kołek kolejny dzień i nie wiesz, jak ruszyć do przodu. Z nikim nie rozmawiasz, bo się wstydzisz albo nie chcesz przeszkadzać, albo co gorsza – ktoś odpowiedział Ci coś na odczepnego, co wcale Ci nie pomogło albo czego nie rozumiesz, i czujesz, że limit pytań do tej osoby został już wyczerpany. Przecież Ci odpowiedziała, a że nic z tego nie udało Ci się wyciągnąć… Cóż… Może nie nadajesz się do tej roboty…

Stop!

To stan, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać. Bierność skutkująca brakiem jakiegokolwiek progresu może doprowadzić nawet do nieprzedłużenia umowy, chociaż po ludzku jest w pełni zrozumiała w sytuacji, gdy wszyscy dookoła dają Ci odczuć, że przeszkadzasz. Nie odbieraj tego osobiście, tylko na przykład zapytaj, kiedy będą mieć chwilę, żeby Ci to wyjaśnić. A jeśli nie da się niczego wykrzesać, zapytaj kogoś innego. Zdarza się, że osoba teoretycznie mniej odpowiednia do udzielenia pomocy da Ci bardziej owocne wsparcie niż ktoś, kto wydaje się bardziej właściwym adresatem pytania. Przykładowo jeśli senior tester jest niekomunikatywny, możesz zapytać programistę z tego samego projektu. Też powinien wiedzieć, o co chodzi, a jeśli nie, może porozmawiać z senior testerem i skłonić go do tego, by jednak znalazł dla Ciebie czas – są w końcu kolegami.

Okres próbny jest po to, żeby się rozwijać, nie po to, żeby siedzieć i nie przeszkadzać. Nawet jeśli są wokół Ciebie osoby, które sprawiają wrażenie, jakby było inaczej – najwyraźniej zapomniały, ze kiedyś same były na okresie próbnym.

Jednak zanim zapytasz…

Upewnij się, że odpowiedzi na swoje pytanie nie możesz znaleźć w internecie. Jeśli nie jest ściśle związane ze specyfiką projektu, a technologia nie jest niszowa, być może ktoś miał przed Tobą podobny problem. Warto przeszukać internet, nim poprosisz kogoś o pomoc – inaczej faktycznie zawracasz im niepotrzebnie głowę. Pytaj tylko, jeśli zupełnie nie dajesz rady samodzielnie rozwiązać swojego problemu. Wtedy jednak pytaj do skutku.

Wykaż zaangażowanie

Jeżeli nie ma co robić, nie ciesz się, ze jest luźno i nie włączaj ulubionej gierki, tylko postaraj się proaktywnie zdobywać informacje – czy to o firmie, czy o projekcie. Pytaj, obserwuj, co robią ludzie, proś o pokazanie systemu, zainteresuj się szkoleniami. W ostateczności możesz poszerzać wiedzę, przerabiając kursy internetowe lub tutoriale, ale upewnij się, że Twój lider/mentor/ szef wie, że właśnie tym się zajmujesz i w pełni to popiera, bo nie ma dla Ciebie chwilowo nic innego.

Podsumowując… Okres próbny zwykle służy nie tyle ocenie Twojej wiedzy i umiejętności, co postawy wobec pracy i rozwoju. Warto wykorzystać ten czas na poznanie firmy, okazanie zainteresowania i nawiązanie relacji z nowymi współpracownikami. Zwykle najbardziej skutecznym sposobem na osiągniecie tych celów jest rozmowa – jak to się mówi, warto rozmawiać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *